- Raising Awareness and Protecting Health
- Integration of educational programs in schools and public spaces. For example, in Sweden and Norway, special courses on healthy eating and food safety are integrated into school curricula. Similar educational programs help inform future generations and develop a sense of responsibility.
- Awareness-raising campaigns and social media involvement. For example, the U.S. Food and Drug Administration (FDA) and European Union countries regularly conduct information campaigns that include videos, banners, and social network activities to provide consumers with information about safety risks and their role.
- Electronic and mobile platforms for filing complaints. For example, in Singapore and Estonia, citizens can easily report violations and receive feedback via online and mobile applications. Such platforms reduce bureaucratic barriers and increase involvement rates.
- Citizen participation in policy formulation. In France, advisory councils are in operation where citizens can participate in the discussion of legislative initiatives. This increases trust in the system and fosters a responsible society.
- Cooperation with non-governmental organizations. It is important to involve local NGOs that are close to the population and effectively collect feedback. For example, in Germany, non-governmental organizations implement programs to encourage indifferent consumers.
- National Food Agency (NFA). The Agency is the main state body responsible for food safety and hygiene supervision in Georgia. The Agency's functions include monitoring food quality and safety at food retail and catering facilities. Consumers can file a complaint remotely (hotline: 1501, email: info@nfa.gov.ge).
- Georgian Consumers' Federation (Non-Governmental Organization). This organization actively participates in the process of protecting consumer rights, consults consumers, and promotes raising their awareness regarding food safety issues. Consumers can file a complaint and receive consultation remotely (hotline: +995 (555) 25 50 10, email: geoconsumer@gmail.com).