• Public Administration & Services
We enhance the capacity of state agencies to deliver high-quality public services and promote effective, efficient public administration. Our support for public institutions and state agencies includes providing a bottom-up perspective and tailoring solutions to meet public needs. We operate across various dimensions of the government framework, including government-to-citizen (G2C), government-to-business (G2B), government-to-government (G2G), government-to-employees (G2E), and back-office processes.
• Decentralization & Participation
We prioritize working closely with municipalities to advance decentralization efforts and enhance civic participation on a municipal level. Decentralization and strong local self-governance ensures greater efficiency of public services, transparency, and accountability. Our evidence-based strategies strengthen local institutions, enabling them to effectively address the needs of citizens and businesses through comprehensive planning and policymaking processes. Additionally, we collaborate with various donors and local stakeholders to promote inclusive civil participation. Our experience with minorities and vulnerable groups informs policymakers and strategists, contributing to more inclusive social and economic systems.
• E-governance & Systems
Proper application of information technology ensures smart, accountable, responsive, and cost-effective solutions. Governments increasingly adopt e-government models, integrating various dimensions into electronic governance. We support state agencies in assessing local needs and capacities, tailoring information and communication technology strategies to fit the local context. This approach supports efficient service delivery and enhances transparency, accessibility, citizen engagement, and inclusivity of vulnerable groups.
• EU accession & Integration
We support countries in their efforts towards European Union (EU) accession, partnership and integration by providing expertise in aligning national policies and practices with EU standards. Our approach includes comprehensive evidence-based assessments, policy advice, and capacity-building initiatives aimed at strengthening institutions and fostering regulatory alignment. Providing EU bodies and relative donor organizations with facts-based information promotes smooth integration processes of Eastern Partnership countries. Our focus on EU accession ensures that countries enhance governance frameworks, achieve regulatory compliance, and get closer to the European Union.