With the support of Enterprise Georgia, small and medium-sized enterprises (SMEs) have the opportunity to receive co-financing of up to 10,000 GEL for consulting services offered by ACT Global.
Eligible Consulting Services include:
Business Strategy Development
We will help you define clear goals and set a direction for your business. Together, we will develop a realistic strategy and a detailed action plan that precisely outlines the steps needed for business growth and sustainable success.
We will analyze your business’s daily processes—from procurement to service delivery—to accurately determine where time and resources are being lost. Then, we’ll provide concrete strategies for process optimization that help cut costs, improve efficiency, and boost productivity.
Business Plan Preparation for Financing
We will develop a professional business plan and financial forecast fully tailored to your business objectives—whether it's obtaining a bank loan, a grant, or attracting an investor.
Increasing Employee Efficiency and Motivation
We will help you build a motivated and productive team. We will create systems for employee evaluations, incentives, and new-hire onboarding that will enhance team performance and overall organizational effectiveness.
Managing and Improving the Employee Recruitment Process
We will teach you how to find and hire the best employees, even if you do not have an HR manager.
Eligibility Criteria
Any business that meets all the following criteria can participate in the program:
The company has been registered for a minimum of 1 year.
The company's revenue over the last 12 months is or exceeds GEL 30,000.
The company is not founded by the state, municipality, and/or a Category I or II enterprise.
The company does not have tax arrears and is not listed in the Debtors Register.
The company does not operate in restricted areas defined by the program, such as - production/trade of weapons and ammunition, production/trade of tobacco, gambling, hunting, production of explosives, cultivation of narcotic crops, etc.
Co-Financing Terms
The limit for receiving funding for consulting services is determined by the turnover recorded over the last 12 months:
GEL 30,000 – 500,000 - You have the opportunity to receive 90% co-financing.
GEL 500,000 – 2,000,000 - You have the opportunity to receive 70% co-financing.
GEL 2,000,000 – 10,000,000 - You have the opportunity to receive 50% co-financing.
The funding may be increased by 5%, but not more than 95%, if a woman, a person with disabilities (PWD), or an internally displaced person (IDP) owns more than 50% of the business's shares.
Service Process
Registration on the Agency's portal.
Completion of a diagnostic test by the entrepreneur and identification of business needs by the Agency.
Selection of the desired consulting company from the list provided by the Agency, which includes ACT Global, in accordance with the established needs.
Signing of a tripartite agreement between the consulting company, the Agency, and the entrepreneur.
Service delivery.
Payment of the co-participation by the entrepreneur.
Signing of the acceptance-delivery act.
Co-financing of the consulting service by the Agency.
For additional information, please contact us at +995 598-470-277 or fill out the registration form, and we will contact you.