2022 წლის თებერვლიდან, როდესაც რუსეთმა უკრაინაზე სრულმასშტაბიანი თავდასხმა დაიწყო, ასობით დასავლურმა კომპანიამ რუსეთის ბაზარი დატოვა, პროტესტის ეს ფორმა, ძირითადად, ეთიკური მოტივებითა და საერთაშორისო სანქციების გავლენებით იყო განპირობებული. თუმცა, არ არის გასაკვირი, განსაკუთრებით ბიზნესში, რომ ეთიკური ქმედების ამგვარი გაგება ყველასთვის საერთო არ აღმოჩნდა. მაგალითად, Nestlé-მ და Auchan-მა განაგრძეს ბაზარზე ოპერირება,მათ ეს გადაწყვეტილება მოსახლეობისათვის აუცილებელი პროდუქტების მიწოდების საჭიროებით ახსნეს. თუ რა იყო რეალური მოტივი სხვა განსჯის საგანია, თუმცა, ამ გადაწყვეტილებამ დიდი კრიტიკა გამოიწვია აღნიშნული ბრენდების მიმართ.
მორჩილებისა და წინააღმდეგობის დილემა არა მხოლოდ პიროვნული მორალის, არამედ პოლიტიკური, სოციალური და ეკონომიკური მნიშვნელობის საკითხია — რადგან სწორედ ამ არჩევანზეა დამოკიდებული, როგორ ფუნქციონირებს საზოგადოება ავტორიტარული წნეხის პირობებში: იტანს თუ არა მმართველობის უკანონობას, რას განიცდის საზოგადოება, როგორც ერთიანი, ცოცხალი ორგანიზმი - შიშს თუ სოლიდარობას; და ამ პროცესში რამდენად იწრთობა და ვრცელდება მოქალაქეობრივი, კოლექტიური ნების ძალა. მოცემულ კონტექსტში, ეს დილემა ხშირად იქცევა გადამწყვეტი პოლიტიკური ტრაექტორიების განმსაზღვრელ ღერძად.
თავის მხრივ, ბიზნესები იშვიათად ოპერირებენ იდეალურ დემოკრატიულ პირობებში, სადაც მუდმივად უწევთ ფინანსური სტაბილურობისა და მორალური პასუხისმგებლობის დაბალანსებისთვის ბრძოლა, განსაკუთრებით მწვავეა ეს ველი ისეთ გარემოში, სადაც ძალაუფლების ცენტრები ავტორიტარიზმისკენ იხრება. ამგვარ მოცემულობაში კომპანიები რთული სტრატეგიული გადაწყვეტილების წინაშე დგებიან - შეინარჩუნონ ბიზნესის სტაბილურობა, მორალურ ღირებულებებთან თანხვედრის პირობებში.
დღეს, როცა ავტორიტარიზმი მსოფლიო მასშტაბით ძლიერდება, შემდეგ შეკითხვებზე პასუხის გაცემა განსაკუთრებით აქტუალური ხდება პოლიტიკური ლიდერებისთვის, პოლიტიკის შემქმნელებისთვის, ანალიტიკოსებისთვისა და იმ მოქალაქეებისთვის, ვინც დემოკრატიული ინსტიტუტების განმტკიცებითაა დაინტერესებული:
- შეძლებს ბიზნესი ავტორიტარულ რეჟიმში ფუნქციონირებას ისე, რომ არ გახდეს მისი თანამონაწილე?
- აქვს თუ არა კომპანიებს ვალდებულება, წინააღმდეგობა გაუწიონ ხელისუფლებას, თუ გადარჩენაა მათი უპირველესი ამოცანა?
საქართველოში მიმდინარე პოლიტიკური მოვლენების ფონზე, ავტოკრატიული მმართველობა აღარ წარმოადგენს შორეულ საფრთხეს — ის ჩვენს რეალობად იქცა. საქართველო, რომელიც წლების განმავლობაში დასავლელი პარტნიორებისთვის პოსტ-საბჭოთა დემოკრატიული პროგრესის მაგალითად ითვლებოდა, დღეს ავტორიტარული მმართველობის მოდელთან უფრო ახლოსაა, ვიდრე დემოკრატიასთან. ეს ტენდენცია უკვე ცხადად აისახა როგორც სხვადასხვა საერთაშორისო მხარდაჭერის შეჩერებაში, ისე ბიზნეს კლიმატის გაურკვევლობასა და რისკების ზრდაში.
2021-2023 წლებში ევროკავშირმა 63 მილიონი ევრო გამოყო საქართველოს თავდაცვის ძალების სამედიცინო, საინჟინრო, ლოგისტიკური და კიბერთავდაცვის შესაძლებლობების გასაძლიერებლად ევროპული სამშვიდობო ფონდის (EPF) ფარგლებში. 2024 წლის ევროპული სამშვიდობო ფონდის დახმარების მიღება შეჩერებულია 2024 წელს ქვეყანაში არსებული მდგომარეობის გაუარესების გამო.
2024 წელს, ევროკავშირმა შეაჩერა 121 მილიონი ევროს ღირებულების დაგეგმილი დაფინანსება, რომელიც მიმართული იყო საქართველოს ეკონომიკური განვითარებისა და ევროკავშირში ინტეგრაციის მხარდაჭერისკენ. ეს გადაწყვეტილება პირდაპირ დაკავშირებული იყო ქვეყანაში დემოკრატიული უკუსვლის ტენდენციებსა და კრემლის რიტორიკასთან მიახლოებულ პოლიტიკურ პოზიციონირებასთან (წყარო: Politico, 2024; EUISS Report).
საქართველოში დემოკრატიის უკუსვლას (Democratic backsliding) ამერიკის შეერთებული შტატებიდანაც მკვეთრი საპასუხო ნაბიჯები მოჰყვა. მათ შორის, სავიზო შეზღუდვების დაწესება ქართველი მაღალჩინოსნებს დემოკრატიული ღირებულების შელახვის ბრალდებით. (U.S. Embassy In Georgia)
აღნიშნული პოლიტიკური ნაბიჯები შესაბამისად აისახა ბიზნეს სექტორზეც. საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატი) მონაცემებით, საქართველოში განხორციელებული პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მოცულობამ 2024 წლის III კვარტალში 197.7 მლნ. აშშ დოლარი შეადგინა, რაც 2023 წლის III კვარტლის დაზუსტებულ მონაცემებზე 55.2 %-ით ნაკლებია. (Geostat, 2024).
საქართველოს ბიზნესასოციაციამ (BAG), რომელიც 100-ზე მეტ საშუალო და მსხვილ კომპანიას აერთიანებს, საჯაროდ გამოხატა შეშფოთება იმაზე, რომ ქვეყანაში პოლიტიკური არასტაბილურობა, განსაკუთრებით „უცხოელი აგენტების“ კანონპროექტის გარშემო, ზიანს აყენებს საინვესტიციო გარემოს. მიუხედავად იმისა, რომ BAG პირდაპირ არ დაუპირისპირდა კანონპროექტს, მან ღიად მოუწოდა მთავრობას, გაეუმჯობესებინა კომუნიკაცია მოსახლეობასთან, რათა თავიდან აერიდებინათ გრძელვადიანი ზიანი ეკონომიკისთვის (Netgazeti,2024).
დღევანდელ რეალობაში უკვე ბიზნესს უწევს მოქმედება ისეთ გარემოში, სადაც გრძელვადიანი განვითარება დამოკიდებულია არა მხოლოდ ბაზრის დინამიკაზე, არამედ მმართველი ხელისუფლების მიმართ დამოკიდებულებასა და პოლიტიკურ მოქნილობაზე. შესაბამისად, მიმდინარე გადაწყვეტილებებს ცალკეული კომპანიების კეთილდღეობაზე უფრო მეტი მნიშვნელობა აქვს — მათი როლი ქვეყნის სტრატეგიულ ეკონომიკურ და საგარეო კურსის ფორმირებაში გადამწყვეტია, რაც შესაბამისად ამძაფრებს შემდეგ საკითხს: შეძლებს თუ არა ბიზნესი დარჩეს დამოუკიდებელ მოთამაშედ, თუ გარდაუვალია ავტორიტარული სისტემის მოთხოვნებთან კოლაბორაცია?
ბიზნესის სტრატეგიები ავტორიტარიზმის პირობებში, ისტორიული გამოცდილება
ბიზნესის მორგება ავტორიტარულ რეჟიმებზე ახალი ფენომენი არ არის. ისტორიულად სამი ძირითადი სტრატეგია არსებობს, რომლითაც კომპანიები რეჟიმის პირობებში ცდილობდნენ გადარჩენას:
პირველი, გერმანიამ ავტორიტარიზმთან თანამშრომლობით ინდუსტრიის მაღალ დონეზე განვითარება შეძლო. II მსოფლიო ომამდე გერმანიაში, მსხვილი ინდუსტრიული კომპანიები, როგორიცაა Krupp და IG Farben, ეკონომიკურად განვითარდნენ, რადგან მათი ბიზნესი მჭიდროდ იყო დაკავშირებული ნაცისტურ რეჟიმთან. მათ მიიღეს სახელმწიფო კონტრაქტები და ფინანსური მხარდაჭერა, თუმცა, საბოლოოდ, ისტორიული და რეპუტაციული ზიანი უდიდესი აღმოჩნდა.
მართალია, ავტორიტარულ რეჟიმთან თანამშრომლობამ შეიძლება მოკლევადიანი სარგებელი მოიტანოს ნებისმიერი კომპანიისა თუ ორგანიზაციისთვის, მაგრამ გრძელვადიან პერსპექტივაში მორალური და რეპუტაციული კრახი გარდაუვალია.
მეორე, ბიზნესის სრული კონტროლი სახელმწიფოს მიერ. საბჭოთა კავშირში განსხვავებით გერმანიისგან, სადაც ბიზნესს დამოუკიდებლობის რაღაც ნაწილი ჰქონდა, სახელმწიფომ მთლიანად გაანადგურა კერძო სექტორი, ინდუსტრია ნაციონალიზდა, ხოლო კომპანიებს სრული მორჩილება მოეთხოვებოდათ. თუ სახელმწიფო მთლიანად აკონტროლებს ეკონომიკას, ბიზნესი უნდა დაემორჩილოს ან გაქრეს.
მესამე, უნგრეთი – თანამედროვე ავტორიტარული კაპიტალიზმი. ვიქტორ ორბანის მმართველობა ნათლად აჩვენებს ავტორიტარიზმისა კაპიტალიზმის თანაარსებობის შესაძლებლობას. 1990-იან წლებში, უნგრეთის მთავრობამ უცხოური ინვესტიციების მოსაზიდად კორპორაციული გადასახადები შეამცირა და ბიზნესისთვის ხელსაყრელი პირობები შექმნა. კონკრეტულად კი ორბანის ეკონომიკური პოლიტიკა შემდეგ სამ ძირითად მიდგომაში გამოიხატა:
1. უცხოური კომპანიები უნგრეთში დაბალი გადასახადებით (9%) სარგებლობენ, მაგრამ ამისთვის სავალდებულოა სახელმწიფო პოლიტიკის მხარდაჭერა;
2. თავისუფალი მედიისა და NGO-ების ჩახშობა, რაც უზრუნველყოფს ნაკლებ საჯარო კრიტიკას.
3. მთავრობა "ერთგულ კომპანიებს" უპირატესობას ანიჭებს, ხოლო ოპონენტებს ასუსტებს. შედეგად, გაჩნდა ორი პარალელური ეკონომიკა - უცხოური კაპიტალით გაძლიერებული სექტორი და ადგილობრივი ბიზნესი, რომელიც სახელმწიფო ჩარევაზეა დამოკიდებული.
ორბანმა ეს ეკონომიკური პოლარიზაცია პოლიტიკურ ძალაუფლებაში გარდაქმნა. მან ბიზნესის გარკვეული სეგმენტი მთავრობის მხარდაჭერით გააძლიერა, ხოლო უცხოურ კაპიტალს სახელმწიფო კონტროლი დაუწესა. ბიზნესს შეუძლია იმუშაოს ავტორიტარიზმის პირობებში, მაგრამ მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ ის ხელისუფლების მიერ დადგენილ წესებს მისდევს და არ ეწინააღმდეგება პოლიტიკურ დღის წესრიგს.
ისტორიული მაგალითების გათვალისწინებით შეიძლება ითქვას, რომ საქართველოში რეალური საფრთხეები და კონკრეტული ნიშნები არსებობს, რაც არა მხოლოდ პოლიტიკურ და სამოქალაქო საზოგადოებაში, არამედ ბიზნესსექტორშიც დროული და ეფექტური გადაწყვეტილებების მიღების აუცილებლობას ქმნის. ქვეყანა ახლა გარდამტეხ ეტაპზე იმყოფება. დემოკრატიული უკუსვლის (democratic backsliding) პროცესი ბოლო ოთხი წლის განმავლობაში აქტიურად დაიწყო ქვეყანაში სხვადასხვა მიმართულებით. საბოლოოდ, კი 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, ევროკავშირმა შეწყვიტა 121 მილიონი ევროს დახმარება, რაც უტყუარი შედეგია იმისა, რომ ქვეყანა ევროპულ პარტნიორობას კარგავს (Politico, 2024).
ამ მოცემულობაში ბიზნესისთვის სულ სამი ალტერნატივა არსებობს: