In today’s world, discussion of the green transition agenda is becoming increasingly active. Its aim is the gradual transition of the economy and society toward an environmentally sustainable, low-carbon, and resource-efficient development model that minimizes harm to the environment. This agenda is closely linked to key areas such as renewable energy, energy efficiency, climate change mitigation.  A central element of this transition is the emergence of green jobs  which require the development of new professions and skills within the growing green economy.
For this reason, the green transition agenda is often associated with the transformation of the labor market, increased demand for new professions, significant changes in the skills and competencies of the existing workforce, and the modernization of vocational education and training systems. There is particularly high demand for reskilling and upskilling vocational programs in construction, transport, industry, and energy across OECD countries.[1]
In the context of workforce transformation, it is also important to consider the growing demand for digital skills across all professions and the new types of labor market demand emerging in this area. As shown by the results of a recent OECD study, attitudes toward knowledge of various software programs are changing. [2] For example, demand for digital skills such as Microsoft PowerPoint and Word has declined in all OECD countries. This decrease in relevance indicates that these competencies are now considered a default expectation for candidates by employers and no longer provide a competitive advantage in the labor market.
On the other hand, Excel continues to remain relevant, particularly in data analysis. It is still widely used for financial modeling, statistical data processing, and business analytics applications. As noted in the report, such changes in the labor market suggest that employers may prioritize more specialized digital skills, especially in data analysis, automation, and coding. As jobs increasingly integrate AI-based tools and business analytics platforms, individuals who demonstrate technical digital skills stand out more and are considered more desirable candidates, while general knowledge of office software no longer differentiates applicants.
In addition, there is a growing demand for communication, leadership, and management skills, which should also be taken into account when designing educational programs, whether short-term training courses or vocational programs.
ACT Global is actively engaged in this field through both research and consultancy work on the green economy. In addition to conducting applied research, the company provides consulting services to a wide range of stakeholders on related policy and implementation issues.  Currently, ACT Global, in partnership with local organizations and with the support of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), is implementing two large-scale projects in the Balkans and Central Asia.
North Macedonia is taking significant steps toward transitioning to a green economy. Part of this process is an initiative implemented by ACT Global, which aims to establish a training center in Ohrid for MEPSO, a key player in the country’s energy sector, and to develop and implement training programs as well as an accredited vocational education program. This initiative will contribute to the country’s green transition and the sustainable development of skills in the energy sector. [3]
In Tajikistan, where the energy sector requires modernization, ACT Global is implementing a technical assistance project focused on strengthening the skills and qualifications of energy sector professionals. [4] Specifically, for the country’s leading energy company, STB, an educational program is being developed that will equip the workforce with practical and technical skills aligned with new demands. Through the recommendations developed within the project, Tajikistan will gain concrete mechanisms to support the preparation of a workforce that meets future needs in the energy sector.
In both countries, alongside the creation of relevant educational programs, ACT Global’s team,composed of Georgian and local experts, will ensure the implementation of pilot programs and the establishment of cooperation mechanisms that can become a foundation for sustainable development in North Macedonia and Tajikistan.
Through the implementation of these projects, ACT Global contributes to the development of a green workforce aligned with future labour market needs in North Macedonia and Tajikistan, while, in cooperation with its partners, will also contribute to the broader global green transition agenda.
[1] https://www.oecd.org/en/publications/how-the-green-transition-reshapes-vocational-education-and-training_4819bf34-en/full-report.html?utm_source=chatgpt.com
[2] https://www.oecd.org/en/publications/empowering-the-workforce-in-the-context-of-a-skills-first-approach_345b6528-en/full-report.html