Institutional and Capacity Development Support to the Government of AR Adjara in Rural Development Strategy Execution
Areas of Expertise: Rural Development, Capacity Building, Skills Development, Institutional Development, Strengthening Local Government
Client: The UNDP
Funded by: The EU
Start: August 2018
End: January 2019
Rural development has an important role to play in the overall sustainable development of Georgia. The need for rural communities to approach development from a more open-minded perspective has heightened the emphasis on a broad range of development goals rather than merely incentivizing agricultural development. Under ENPARD II, the UNDP is implementing a project entitled “Support to Rural Development in Georgia.” The Project aims to establish and implement rural development strategies for Georgia, including its autonomous region of Adjara.
On 17 May 2016, the 2016-2020 Rural Development Strategy of AR Adjara was approved, aimed at increasing the quality of life in rural areas, promoting vibrant, resourceful and enterprising rural communities, enhancing the sustainable management of natural resources, and assisting the diversification of the rural economy. In this somewhat novel approach, the emphasis is placed on following European experiences of supporting rural areas through fostering knowledge, innovations and applying a bottom-up participatory process, leading to sustainable rural development outcomes.
The strategy’s adoption was followed by the establishment of the Rural Development Council of Adjara (RDC) within the Ministry of Agriculture of Adjara. The new council required adequate capacities among the individuals and institutions involved in rural development policy development. In 2018, under the EU-funded ENPARD Project SRDG initiated a public policy leadership and management training program.
The overall objective of the capacity development support was to build the capacity of the Government of AR Adjara (as well as member institutions of the RDC) through offering a range of results-oriented joint inter-agency trainings and hands-on support to targeted institutions to strengthen their capacity to independently develop, implement and monitor respective programs and measures pursuant to sustainable rural development.
As part of the UNDP’s capacity development support to address the challenges faced by RDC member institutions with regard to efficient execution of the Rural Development Strategy, ACT has provided workshops/trainings to provide:
The capacity development support strengthened cooperation within and among different RDC agencies and boosted confidence levels and work efficiency in various areas.
As a result, 54 civil servants of the Government of AR Adjara have been trained on the following aspects: