აჭარის ა/რ მთავრობის ინსტიტუციონალური და შესაძლებლობების განვითარების მხარდაჭერა სოფლის განვითარების სტრატეგიის აღსრულების პროცესში
ექსპერტიზის სფეროები: სოფლის განვითარება, შესაძლებლობების გაძლიერება, უნარების განვითარება, ინსტიტუციონალური განვითარება, ადგილობრივი მთავრობის გაძლიერება
კლიენტი: გაეროს განვითარების პროგრამა
დასაწყისი: 2018 წლის აგვისტო
დასასრული: 2019 წლის იანვარი
სოფლის განვითარება მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ზოგადად საქართველოს მდგრად განვითარებაში. სოფლად მცხოვრები თემების მხრიდან განვითარების უფრო ფართო თვალთახედვით დანახვის საჭიროებამ ცხადი გახადა განვითარების უფრო ფართო მიზნების აუცილებლობა, ვიდრე მხოლოდ სოფლის მეურნეობის განვითარების წახალისებაა. სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების ევროპული სამეზობლოს მე-2 პროგრამის (ENPARD) ფარგლებში, გაეროს განვითარების ფონდი ახორციელებს პროექტს, სახელწოდებით „სოფლის განვითარების მხარდაჭერა საქართველოში“. პროექტის მიზანია სოფლის მეურნეობის სტრატეგიების ჩამოყალიბება და განხორციელება საქართველოში, მათ შორის აჭარის ავტონომიურ რეგიონში.
2016 წლის 17 მაისს, დამტკიცებული იქნა აჭარის ა/რ სოფლის განვითარების 2016-2020 წლების სტრატეგია, რომლის მიზანიც გახლდათ სოფლად ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესება, სიცოცხლით სავსე, მარჯვე და მეწარმე სასოფლო თემების პოპულარიზაცია, ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვის გაძლიერება და სოფლის ეკონომიკის დივერსიფიკაციის ხელშეწყობა. ამ რამდენადმე ახალ მიდგომაში, ძირითადი აქცენტი კეთდება ევროპული გამოცდილებების გაზიარებაზე და სოფლების მხარდაჭერაზე ცოდნის, ინოვაციებისა და აღმავალი მონაწილეობითი პროცესების გაძლიერებაზე, რაც, შედეგად სოფლის მდგრად განვითარებას მოიტანს.
სტრატეგიის მიღებას მოჰყვა აჭარის სოფლის განვითარების საბჭოს ჩამოყალიბება აჭარის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაქვემდებარებაში. ახალმა საბჭომ მოითხოვა სოფლის განვითარების პოლიტიკის შემუშავებაში ჩართულ ინდივიდებსა და ინსტიტუტებს ჰქონოდათ ადექვატური შესაძლებლობები. 2018 წელს, ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის SRDG ფარგლებში დაიწყო საჯარო პოლიტიკის ლიდერობისა და მართვის ტრენინგ პროგრამა.
შესაძლებლობების განვითარების მხარდაჭერის ძირითად მიზანს წარმოადგენდა აჭარის ა/რ მთავრობის (სოფლის განვითარების საბჭოს წევრი უწყებები) შესაძლებლობების გაძლიერება შედეგებზე ორიენტირებული ერთობლივი უწყებათაშორისი ტრენინგების რიგის შეთავაზებითა და სამიზნე ინსტიტუტებისათვის დახმარების გაწევით, რათა მათ გააძლიერონ საკუთარი შესაძლებლობები სოფლის მდგრადი განვითარების მიზნით შესაბამისი პროგრამებისა და ზომების დამოუკიდებლად შესამუშავებლად, განსახორციელებლად და მონიტორინგის ჩასატარებლად.
სოფლის განვითარების საბჭოს წევრი ინსტიტუტების მიერ სოფლის განვითარების სტრატეგიის ეფექტური აღსრულების პროცესში წარმოქმნილ გამოწვევებთან გასამკლავებლად გაეროს განვითარების ფონდის მიერ შესაძლებლობების გაძლიერების კუთხით დახმარების ინიციატივის ფარგლებში, ეისითიმ ჩაატარა სამუშაო შეხვედრები/ტრენინგები, რომელთა მიზანსაც წარმოადგენდა:
შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობამ გააძლიერა თანამშრომლობა სოფლის განვითარების საბჭოს სხვადასხვა უწყებებში და უწყებებს შორის, გაზარდა თავდაჯერებულეობის დონე და სხვადასხვა სფეროში მათი მუშაობის ეფექტურობა.