Final Evaluation of the Project “Economic and Psycho-social Strengthening of Vulnerable Families in Zugdidi District/Georgia”
Areas of Expertise: IDPs, Economic Strengthening, Psycho-social Services, Final Evaluation, Vulnerable Households
Client: SOS Children’s Villages Georgia (SOS-CV Georgia)
Funded by: The Austrian Development Agency (ADA), SOS Austria
End: January 2020
Country: Georgia (Zugdidi Municipality)
The overall objective of the project under evaluation was to minimize the risk of child abandonment in Zugdidi Municipality and to support the Georgian government in the implementation of Georgia’s National Human Rights Strategy and Action Plan (NHRSAP). The purpose of the final evaluation was to assess the project under the relevant OECD DAC evaluation criteria (relevance, impact, effectiveness, efficiency and sustainability) with respect to two main purposes: a) to measure the extent to which project has achieved its objectives; and b) identify the strengths and weaknesses of the project in terms of management, implementation and monitoring.
In order to achieve the evaluation’s main goal and objectives, ACT has undertaken the study in close cooperation with local stakeholders, using a mixture of qualitative and quantitative research methods. In particular, the qualitative components (desk review of available project documents, key informant interviews (KIIs) and focus-group discussions (FGDs)) were carried out at the initial stage of the evaluation, the results of which informed the quantitative components of the study that targeted 100 beneficiary households.
ACT developed a final evaluation report providing in-depth analysis of the project’s results, achievements, lessons learned and recommendations according to all five evaluation criteria (see above), that will be used by the donor as well as the client representatives and local authorities to ensure better planning of similar projects.