პროექტის „ზუგდიდის რაიონში/საქართველოში მოწყვლადი ოჯახების ეკონომოკური და ფსიქო-სოციალური გაძლიერება“ საბოლოო შეფასება
ექსპერტიზის სფეროები: იძულებით გადაადგილებული პირები, ეკონომიკური გაძლიერება, ფსიქო-სოციალური მომსახურებები, საბოლოო შეფასება, მოწყვლადი შინამეურნეობები
კლიენტი: საქართველოს SOS ბავშვთა სოფელი (SOS-CV Georgia)
დამფინანსებელი: ავსტრიის განვითარების სააგენტო (ADA), SOS ავსტრია
დასასრული: 2020 წლის იანვარი
ქვეყანა: საქართველო (ზუგდიდის მუნიციპალიტეტი)
პროექტის ზოგად მიზანს წარმოადგენდა ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში ბავშვების მიტოვების რისკის მინიმუმამდე დაყვანა და საქართველოს მთავრობისათვის დახმარების გაწევა საქართველოს ადამიანის უფლებების ეროვნული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის განხორციელებაში. საბოლოო შეფასების მიზანი გახლდათ პროექტის შეფასება შესაბამისი OECD DAC შეფასების კრიტერიუმების შესაბამისად (რელევანტურობა, ზემოქმედება, ეფექტურობა, ეფექტიანობა და მდგრადობა) ორი ძირითადი ამოცანის მისაღწევად, ესენია: ა) დადგენა, თუ რამდენად მიაღწია პროექტმა დასახულ მიზნებს და ბ) პროექტის ძლიერი და სუსტი მხარეების გამოვლენა მართვის, განხორციელებისა და მონიტორინგის კუთხით.
შეფასების მთავარი მიზნებისა და ამოცანების მისაღწევად, ეისითიმ კვლევა განახორციელა ადგილობრივ დაინტერესებულ მხარეებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, გამოიყენა კვლევის როგორც რაოდენობრივი, ისე თვისებრივი მეთოდები. უფრო კონკრეტულად, კვლევის თვისებრივი კომპონენტი (ხელმისაწვდომი პროექტის დოკუმენტების კაბინეტური კვლევა, ინტერვიუები ძირითად ინფორმანტებთან და ფოკუს ჯგუფების დისკუსიები) შეფასების საწყის ეტაპზე ჩატარდა, რომლის შედეგებმაც ინფორმაცია მიაწოდა კვლევის რაოდენობრივ კომპონენტს და ამ კომპონენტის ფარგლებში 100 სამიზნე ბენეფიციარ შინამეურნეობასთან ჩატარდა კვლევა.
ეისითიმ მოამზადა ფინალური შეფასების ანგარიში, რომელშიც წარმოადგინა პროექტის შედეგების, მიღწევების, მიღებული გაკვეთილებისა და რეკომენდაციების სიღრმისეული ანალიზი შეფასების ხუთი კრიტერიუმის (იხ. ზემოთ) მიხედვით. დოკუმენტი გამოყენებული იქნა როგორც დონორის, ისე კლიენტის წარმომადგენლების მიერ მსგავსი პროექტების უკეთ დაგეგმვის უზრუნველსაყოფად.