Areas of Expertise: Infrastructure, Economic Development, Monitoring and Evaluation, Impact Evaluation
Project: Urban Services Investment Improvement Program
Client: United Water Supply Company of Georgia (UWSCG)
Funded by: Asian Development Bank (ADB)
Start: May 2015
End: 2022
In the course of the Urban Services Investment Improvement Program, funded by the Asian Development Bank, the United Water Supply Company of Georgia (UWSCG) aims to improve water supply and sanitation (WSS) services in secondary towns of Georgia. The Program includes the following activities:
The ACT team provides consultancy services as part of the Project Performance Management System (PPMS) for the ADB. The main goal of the consultancy is to gain a full understanding of all elements of household water management and sanitation practices and to further inform the development of the water supply network.
As a result of the project, 356 000 households will have better access to water and sanitation services.